Dilettant på Vedsted Landbohjem

Diletttant: Lørdag den 1. marts er der dilettant på Vedsted Landbohjem. Årets stykke hedder ”Vanvid i Waders”, det er en farce af Knud Erik Meyer Ibsen:

Når ”havtasken” Yvonne sender sin mand ud på fiskeri i 14 dages perioder, ved hun ikke, at han i stedet indlogerer sig på et pensionat i nabobyen.

”Knud Kuller” er nemlig kommet i stiv kuling på grund af nedgang i fiskeriet, og han tør ikke fortælle den dominerende og grådige Yvonne, at han har skilt sig af med sin kutter for flere måneder siden. I stedet erhverver han sig nu som ”Lingeri-Leif – alt i og til dåser” der tager ud til homeparties og sælger både plastikbøtter og pikant damelingeri.

Aktørerne giver garanti for en sjov og underholdende forestilling. Der spilles lørdag den 1. marts kl. 14.30 og igen kl. 19.00

Eftermiddagsforestillingen koster 50 kr. med kaffe og kage. Aftenforestillingen koster 175 kr. med landgangsbrød, musik og dans til kl. 01.30.