Ægtepar ejer nu to campingpladser

Køb. Bugslag, der ejer Gåsevig Camping, har købt campingplads i Aabenraa.

Camping: Ægteparret Pia og Martin Bugslag, der siden 2007 har ejet og drevet Gåsevig Camping ved Sønderballe har udvidet med nok en campingplads, idet de med virkning fra 1. marts har købt Fjordlyst Feriecenter på Sdr. Skovvej i Aabenraa.

De nye ejere vil i første omgang fortsætte driften af Fjordlyst som kombineret hotel og camping, idet pladsen i Aabenraa ud over 120 enheder rummer 12 hytter og 13 hotelværelser.

Til sammenligning har Gåsevig Camping plads til 246 enheder, hvortil kommer butik og fem hytter.

Ægteparret vil på skift arbejde på de to pladser, så begge får tilknytning til begge pladser.

Parret bor i Aabenraa og har hidtil haft andet arbejde ved siden af arbejdet på Gåsevig Camping. Fremover koncentrerer parret sig om de to pladser og regner med, at det i hverdagen vil give bedre sammenhæng mellem arbejde og familieliv.

Selv om Martin og Pia Bugslag har vinterliggere på pladserne, starter campingsæsonen for alvor i april, idet Gåsevig Camping åbner den 4. april, mens Fjordlyst åbner den 12. april.