Sct. Michaels Skole i skakfinale

Kolding: 24 elever fra Sct. Michaels Skole i Kolding placerede sig på en 2. plads, da Danmarks største skoleskakstævne forleden blev holdt i Billund.

Sct. Michaels skole var sammen med over 600 andre skolebørn med til det store stævne, der var Landsfinalen i Skolernes Skakdag.

Til Landsfinalen blev der holdt fokus gennem fem skakkampe mod elever fra andre skoler, da der skulle kæmpes om at blive »Årets Skakskole 2014«.

Udover dysten på skakbrættet bød dagen på underholdning med Jacob Riising, og der var medaljer til alle.

»Årets Skakskole 2014« blev Vestfjends med 111 point, mens Sct. Michaels skole placerede sig på en delt andenplads med 100 point sammen med Kirkebakkeskolen i Vejle.

Fra Kolding deltog også Bakkeskolen med 12 elever.

»Fra Sct. Michaels Skole har vi prioriteret at have en så stor spredning på holdene som muligt. Det betød, at alle hold bestod af elever fra 1. til 5. klasse. Det bedst placerede hold havde endda en spredning fra 1. til 7. klasse. Det giver eleverne en helt særlig oplevelse og sammenhold at kunne deltage i en fælles aktivitet på tværs af så mange klassetrin og aldre,« sagde forælder Henrik Clausen.

Det var anden gang, at skolen var med til Landsfinalen og der var høj stemning i bussen både på ud og hjemvejen.

»Det var en dejligt dag, og jeg kunne godt lide, at der blev delt mad ud til alle. Det var også godt, at der var medaljer til alle, der deltog. Ligesom det var sjovt at skulle gætte, hvor mange mælkelåg, der var i det store rør,« sagde Caterina Wul Micalizio, der er elev i 3x.

Sct. Michaels Skole planlægger at fortsætte med skoleskak, fordi skolen ser, at også de elever, der ikke altid råber højest, får succesoplevelser, og eleverne opdager, at det sagtens kan være sjovt at blive klogere.

pcb

Landsfinalen i Skolernes Skakdag 2014 blev arrangeret af Dansk Skoleskak og Børnenes Hovedstad, Billund, i samarbejde med Skolemælk, Politiken og Spar Nord Fonden.