Tæt løb mellem Danmark og Norge

sport. En Porsche T årgang 1970 og en Ford M151 A2 MUTT fra 1968 var blandt deltagerne i pålidelighedsrally på vejene i Trekantsområdet.

kolding: Med Mekonomen Vinter Classic 2014 indbød Dansk Historisk Motor Club (DHMC) lørdag 15. marts til en lille landskamp i pålidelighedsrally mellem Norge, Tyskland og Danmark.

Ruten havde udgangspunkt fra Mekonomen i Kolding, og deltagerne blev præsenteret for mange listige og kuperede smutveje i Trekantsområdet. Herefter gik sekstals-rundturen mod nordvest, hvor premiere-arrangementet sluttede på Billund Idrætscenter.

»Tidskillelinjen for old timere i vores regi går ved 1985,« forklarer løbsleder Lars Palle.

»Det er desuden muligt at forsikre disse biler på favorable vilkår fra 15. marts til 15. november. Derfor var Mekonomen Vinter Classic 2014 også opstarten på en forhåbentlig spændende sæson,« tilføjer han.

Fast hastighed og rute

Tyskland stillede til start med fem mandskaber, men kunne ikke blande sig i slutspurten mellem Norge og Danmark, som blev yderst sekundtæt.

»Til gengæld var tyskerne bl.a. repræsenteret med spændende biler. Matthias Makovec og Inbo Buck i den langsnudede Citroën D Special fra 1970 blev bedst placeret. Lige i slipstrømmen fulgte Richard Lehr og Christian Rettig i en amerikansk militær jeep – en Ford M151 A2 MUTT fra 1968,« fortæller Lars Palle.

Mekonomen Vinter Classic bød på let kortlæsning, hvor deltagerne prøvede kræfter med en orienterings-rute, som blev afviklet på offentlig vej ud fra udleverede udsnit af et landkort. Det gjaldt derfor først og fremmest om at finde den rette vej sammenkædet med at overholde en fastsat gennemsnitsfart på de enkelte etaper.

»I Expert er deltagerne yderst skrappe til at køre med den fastlagte hastighed. Ofte bliver de skjulte tidsposter på etaperne ramt med højest to sekunders forskel i forhold til idealtidspunktet,« siger Lars Palle.

Lige inden slutspurten i Billunds industrikvarter var der dødt løb mellem århusianerne Niels Iversen og Hans Ole Nielsen i en VW Golf GTI fra 1978 contra nordmanden Kjell O. Nilsen og nyfynboen Arne Pagh i en Porsche T fra 1970.

»Jeg har selv boet i Billund gennem adskillige år. Derfor havde jeg heller ikke besvær med at finde rundt på industrivejene. Vi manglede dog den sidste skarphed, men scorede alligevel en respektabel toer,« fortæller Arne Pagh.

I fighten om tredjepladsen vandt far/søn Lars og Simon Hjorth fra Frederikssund/Middelfart i en Triumph TR4A årgang 1966. De havde et forspring på et enkelt sekund til Thorbjørn Bye og Oddvar Moland fra Norge i en BMW 2002 tii.

Lokale vindere

Mekonomen Vinter Classic 2014 tiltrak deltagere fra hele Danmark, og sejren i den mellemskrappeste klasse – Sport – blev midtfynboerne Benny Koch og Hans Oluf Nielsen i en Volvo 544 Sport fra 1964.

Bedste lokale resultat scorede Hans og Simon Træls Ravn fra Vorbasse/Odense i startfeltets ældste og motorsvageste bil – en Hillman Imp. Med 875 ccm. motor under bagklappen kørte far og søn sig hjem til en toer i Touring-klassen. Her gik sejren til østjyderne Per H. Jensen og Frank Kjeldsen.

»Touring var den stærkeste, repræsenterede klasse. Her kræves der ikke samme nøjagtighed i tidskørslen, som det er tilfældet for Expert og Sport,« supplerer Lars Palle.

pcb

De skrappeste vejfindere stillede til start i supportklassen bilorientering. Her vandt det rutinerede søn/far-mandskab fra Randers René Castillo og Jørgen Skjøt foran det mixede nordiske mester-par Flemming Jensen og Jan Søndergaard fra Gelsted/Vildbjerg.