Lokalarkiv flytter i nye lokaler

Christiansfeld: Det lokalhistoriske arkiv i Christiansfeld flytter i begyndelsen af 2015 til nye specialindrettede lokaler i det nyrenoverede Søstrehus i Christiansfelds centrum. Det sker på grund af et højt aktivitetsniveau i arkivet.

Der indleveres mere og mere materiale, som skal på plads i arkivet, og det har skabt travlhed gennem hele 2013 for bestyrelsen og de frivillige medarbejdere.

Det oplyste formanden, Leif Jacobsen, på den nyligt afviklede generalforsamling.

Han fortalte også, at der også er brugt kræfter på udstillingen om krigen i 1864, hvor en vandreudstilling bl.a. har været vist i Christiansfeld, og der er afviklet en række andre arrangementer.

Lokalhistorisk Forening har også taget aktiv del i byens planlægning i form af en protest til Kolding Kommune imod anvendelsen af en del af Genforeningspladsen til busholdeplads.

Protesten blev taget til følge, og foreningens alternative forslag bliver nu fulgt.

Den årlige lokalhistoriske kalender, som for 2013 handlede om lokale købmænd, er blevet en solid succes. Der er solgt mange kalendere, og det har bidraget til, at kassereren Finn Johansen, kunne oplyse, at budgettet er overholdt.

Det gode resultat betød også, at der blev fastsat uændrede kontingenter for 2014.

Povl Kristensen og Kristian Grøn ønskede ikke genvalg til bestyrelsen. Jytte Ludvigsen var villig til genvalg, og nyvalgt blev Erik Schultz og Henning Madsen.

Gerhard Hansen og Rasmus Jessen blev henholdsvis nyvalgt og genvalgt som suppleanter, mens Henning Jørgensen og Svend Erik Jensen blev genvalgt som bilagskontrollanter.

Efter generalforsamlingen fortalte en af arkivets frivillige medarbejdere, Kaj Skaaning, om sin tid som journalist i Christiansfeld med fokus på de bevægede år i begyndelsen af 1970’erne lige efter den dramatiske kommunesammenlægning til Christiansfeld Kommune.