Fødselsdagslagkagen er naturligvis bygget med hjemmebagte bunde

ÉT år: I dag er det præcis et år siden, at Thomas Møberg overtog og genåbnede spisehuset i Pagoden. Det fejrer han med lagkage til kunderne, og som at alt andet er den naturligvis også hjemmegjort fra bunden – lagkagebunden.

Thomas Møberg lyser op i et stort smil ved spørgsmålet om, hvordan det første år i Spisehuset er gået.

Det går RIGTIG godt

- Det er gået RIGTIG godt, og vi har travlt. Sådan er det, når vi nu har valgt et koncept med at tilberede alt fra bunden. Vi bager selv brødet og bruger rigtig fars til vores populære burgere, ligesom vi rører vores dressinger selv. Det tager tid og er heller ikke den billigste løsning, men til gengæld ved vi, hvad vi kommer i maden, og hvad vi serverer for vores kunder.

Og kunder kommer der stadigt flere af, og mange endda lang vejs fra for at nyde den veltilberedte ”grillmad”.

Kunder lang vejs fra

- De kommer efterhånden fra et stort område. Jeg er sikker på, der på grund af vores koncept og naturligvis vores gode mad. Flere og flere restauranterne bruger flere og flere færdigvarer, men vi – med udgangspunkt i en grillbar – har vendt det helt rundt og tilbereder alt fra bunden. Kyllinger får du bare ikke bedre noget andet sted.

Tilberedning i rotissiere giver nemlig det bedste resultat, og kyllingerne kører lystigt rundt i den specielle ovn, mens Ugeavisens udsendte udfritter Thomas. Apropos fritter, så kan man altså stadig få rigtige pommes frites i Spisehuset – frituren er endnu ikke helt bandlyst.

Hjemmebagte bunde

Skal der ske boget specielt på dagen?

Vi skal da servere lagkage – med hjemmebagte lagkagebunde, siger Thomas og kigger på sin svend, Joakim Post, der nikker og smiler, mens hans tørt konstaterer:

- Super, men husk, jeg har ferie.

2500 likes på Facebook

Thomas får dermed også travlt i dag, tirsdag, men kan glæde sig over at Spisehusets Facebookprofil er tæt på at runde 2500 likes på præcis et år.