Populær guide til natur- og kulturoplevelser genudgives
Guide: En ny udgivelse af guide til forskellige ture med natur- og kulturoplevelser i Varde Kommune er nu på gaden.
Den populære folder TA’ PÅ TUR med natur- og kulturture i Varde Kommune er på gaden. 2014-udgaven tilbyder i alt 225 ture.
I naturen eller byrummet
Fælles er, at de finder sted ude i landskabet eller i byrummet og fokuserer på natur- og kulturhistoriske oplevelsesmuligheder. Turene ledes af kyndige formidlere, som har stor viden om temaerne og lokalområderne.
Folderen udgives af Naturstyrelsen Blåvandshuk, Museet for Varde By og Omegn og NaturKulturVarde i samarbejde med Varde Kommune, Team Natur & Park. En række foreninger, guider og vejledere bidrager til det store udbud af arrangementer. Folderen er praktisk opbygget som en kalender, der dag for dag fortæller, hvilke ture, man kan deltage i. Ved hvert arrangement finder man alle oplysninger om f.eks. mødested, varighed, pris og eventuel tilmelding.
Filsø
Igen tilbydes ture til den genskabte Filsø, hvor temaerne strækker sig fra fugle, planter, insekter til ture med fo
kus på den kendte fynske maler Johannes Larsen.
Man kan også få rundvisninger i Otto Frello- udstillingen ”I Fantasiens Landskab.”
Af mere aktiv formidling, er der guidede ture til hest - til både Skallingen og Langli.
Skulpturer i Ølgod
Guiden præsenterer naturligvis også populære, klassiske arrangementer som f.eks. ture til Langli, svampeture, ravjagt og historien om de tyske flygtninge. Vil man opleve skulpturer i Ølgod eller ringmærkning i Blåvand, så er mulighederne ligeledes rige. Byvandringer, GPS-ture og bunkerture tilbydes også fortsat som en del af det omfattende program.