Roklub fejrer 75 års åretag på Varde Å
Plask: Den 9. maj 1939 blev Varde Roklub stiftet på bredden af Varde Å.
Et uendeligt antal af raske åretag, et utal af ture op og ned af Varde Å og muligvis også en del vabler i hænderne er det blevet til på de 75 år, hvor Varde Roklub har eksisteret.
- Dengang i 1939 havde de bådene under Torvegadebroen på sydsiden af åen. De havde bare sat en port i på hver side under broen. Der var nok cirka 20 mand i klubben, fortæller Jørgen Klemmensen fra Varde Roklub.
Og dengang var der kun mænd:
- De overvejede muligheden for at have kvinder med, men »lokaliteten umuliggør separat
omklædning«, og der skulle jo nødigt »opstå kritik«, læser Jørgen Klemmensen højt fra et gammelt gulnet stykke papir fra klubbens historie.
Siden hen er der bogstaveligt talt løbet meget vand i åen, og i dag er der naturligvis også kvindelige medlemmer.
- Nu ror vi i samme båd, griner formand Henning Pedersen.
Frivilligt arbejde
I 1947 satte klubben et
reelt bådehus op.
- Det var en gammel militærbarak, og her holdt klubben faktisk til, indtil vi i 1987 fik tilladelse til at bygge vores eksisterende klubhus på Dronning
Margrethes Vej, fortæller Jørgen Klemmensen, der selv har roet hen over mange kilometer å-vand i sit liv.
Huset stod færdigt den 11. juni 1988:
- Det blev bygget med frivilligt arbejde, og så fik vi et kommunalt tilskud på 140.000 kroner. Resten var penge fra tipsmidler og fonde, og vi kom stort set gældfri ud af byggeriet,
siger han.
I dag ligger medlemstallet i roklubben rimeligt
stabilt omkring de 50 personer.
Ro en tur i Neptun
Varde Roklub har valgt kun at have både af træ:
- De har en anden sjæl end glasfiberbåde, og så er de dansk bygget, forklarer rochef John Balje.
Klubbens både er
navngivet efter den græske mytologi, og har derfor navne som Galathea, Poseidon, Triton og Neptun.
- Vi sætter en stor ære i at vedligeholde vores
både, og vi er den klub i Danmark, der har det nyeste materiel, fortæller en stolt rochef.
Træning og hygge
I rosæsonen fra april til
november kan man som medlem møde op til
træning mandag-onsdag.
- Førhen lukkede man klubben ned om vinteren, men nu træner vi på de
otte ro-ergometre vi har i klubhuset, og to gange om ugen har vi rospinning,
forklarer John Balje.
Klubben deltager i langdistancekaproning over hele Danmark, og de laver madpakketure og to længere weekendture årligt.
- Vi har også en social aktivitet hver måned. Vi har for eksempel været til vinsmagning. Roklubben sover aldrig, griner formand Henning Pedersen.
Fitness på vandet
Klubbens nye medlemmer får en grundig oplæring i klubbens ti ugers roskole, og cirka hvert andet år
afholdes der »kanindåb«, hvor nye roere under
meget festivitas døbes i gabestok af Kong Neptun og derefter smides i åen.
Har man lyst til at prøve, om roning er noget, kan man møde op til træning.
Klubben arrangerer også gerne en event for et firma eller en gruppe.
- Det er god træning, og man bruger alle muskelgrupper. Det er et fitnesscenter på vandet, siger Henning Pedersen.
Tilbage står spørgsmålet, som klubbens medlemmer ofte får stillet: »Er det ikke dødssygt at ro på Varde Å, for man kan jo altid kun ro to veje?«
- Nej, det er meget spændende at ro på Varde Å, for landskabet og årstiderne skifter meget. Og så er der ingen bølger, så vi kan altid komme ud at ro, også selvom det blæser meget, svarer formand Henning Pedersen.
Læs meget mere om klubben på varderoklub.dk


