Nye klæder i Oksbøl Billiardklub

Møde: Oksbøl Billard Klub holdte den 24. april deres årlige generalforsamling. Det foregik I Blåvandshuk Idrætscenter.

Formanden Henning Lyhne sagde blandt andet følgende i bestyrelsens beretning for 2013: Det var året, hvor vi i sommerpausen fik nye klæder på fire af vores borde. Selv om vi har investeret, er økonomien god og stabil, fordi medlemstallet er på imponerende 86.

I turneringerne havde OBK vel den bedste sæson nogensinde. 55 af klubbens medlemmer var med i de eksterne turneringer. I holdturneringen var vi repræsenteret med 36 spillere på 7 hold. Hold 1 i VBU-Serien gik flot igennem sæsonen med kun et nederlag og rykker op i VBUs bedste række, Vestserien.

I serie 2 blev vores 2. hold nr. 2, medens hold 4 i serie 3 blev kredsvinder der på sidste spilledag henviste hold 6 til 2. pladsen. I pensionistturneringen, hvor 33 spillere var med på 8 hold, fik vi også en vinder. Hold 3 vandt kreds 2. I klasse E lagde Axel Bødskov ud i Tarm ved at vinde sine 3 kampe og dermed blive vestjysk mester. I A klassen i Varde var Henning Lyhne oppe mod hård modstand, men det blev da til en 2. plads. Frank Bloch-Nielsen havde spillet sig til finalen i Oksbøl i klasse C, hvor han i den sidste og afgørende kamp var meget tæt på, men samlet måtte ”nøjes” med 2. pladsen.

Under valget til bestyrelsen takkede Verner Fyhn af efter seks år som intern turneringsleder. Nyvalgt blev Hans Lauridsen, medens Bjarne Wachsmuth blev genvalgt.