Danbolig flytter til "Strygejernet"

Bolig: I februar flytter virksomheden ud af de nuværende lokaler på Kongevej.

Sønderborg: danbolig flytter i februar fra de nuværende lokaler på Kongevej til "Strygejernet" - der hvor Blockbuster tidligere havde til huse.

Indehaver Kent Freiberg fra danbolig siger, at beliggenheden er fantastisk og at lokalerne er perfekte til formålet. De er på 240 kvadratmeter og det virker måske lidt voldsomt til virksomhedens to medarbejdere. Men med tiden skal medarbejderstaben udvides.

Der vil hver dag fra morgen til aften være en god trafik forbi det nye kontor både for gående og kørende. Kunderne har gode parkeringsmuligheder – der må nemlig parkeres fire timer på kirketorvet overfor ”strygejernet”, siger Kent Freiberg

De nuværende lokaler indehaves af Lis Petersen, der afhændede forretningen til Kent Freiberg sidste år. Den skal han nu sælge - prisen er små 1,9 millioner.