Det blev et godt første år
Første år: Den 1. april 2014 overtog Jimmy Nielsen sin læreplads Ølgod Elektro A/S, hvilket han havde drømt om siden sin læretid.
Ølgod: Jimmy Nielsen ser tilbage på sit første år som ejer og leder af Ølgod Elektro med stor tilfredshed – han føler sig taget godt imod af virksomhedens medarbejdere og kunder.
Det har været et rigtig travlt første år. Der er blevet rykket lidt rundt på indretningen af lokalerne, og der er ansat et par nye medarbejdere.
Skift af it- og økonomisystemer har lettet arbejdet og økonomisk har det været et fint år – 2015 tegner også godt.
Ølgod Elektro har 12 ansatte, og der har altid været fokus på, at medarbejderne er opdaterede med seneste viden inden for faget. Den tradition har Jimmy Nielsen videreført – medarbejderne er ofte på kurser enten eksternt eller i oplæring af en kollega.
Jimmy Nielsen bor sammen med sine hustru Margit og deres tre sønner i Krusbjerg. Han begyndte sin karriere som fejedreng hos Ølgod Elektro i 1985. Senere kom han i lære der, og for et år siden overtog han så virksomheden efter Torben Olsen efter senest at have været ansat hos Holtec Automatic A/S i Lem.
