Vindmøllestøj kan ødelægge stutteri og kenneler

Åbent brev til byrådet.

Vi har gennem en lang årrække, brugt megen energi, tid og penge på at opbygge vores kennel og stutteri. Et arbejde der ved flid, tålmodighed, indsigt og studier har ført os frem til at have nogle fantastiske hunde og heste, som vi benytter i vores avl af sunde og stærke dyr af meget høj kvalitet til stor glæde for - politiet, jægere, familier og andre brugere, der har anskaffet sig et dyr fra os.

Alt det kan Aabenraa Kommune nu være ved at ligge i graven, på grund af ønsket om opsætning af kæmpevindmøller tæt på vores beboelser. Både hunde og heste, som er meget sensitive, med en hørelse, som er mange gange bedre en menneskets, risikerer at komme til at betale for møllerne med deres liv. De påførte støjgener risikerer at føre til stressrelateret mistrivsel, som blandt andet aggressiv adfærd, nedsat brunstaktivitet, aborter, for tidlig fødsel, små og ikke levedygtigt afkom, forhøjet blodtryk, og leverskader. Dyrene får et elendigt liv, der kan påkræve en aflivning, og vores livsværk blive lagt i ruiner.

Vi bor på landet for at få den plads, ro, og harmoni, som passer til os og vore dyr. Hvis kommunen får lov at gennemføre sine mølleplaner, betyder det endvidere økonomiske- katastrofer og eventuel ruin, da vore beboelser vil falde betydeligt i værdi.

Kennel Monlife kender fra tidligere bopæl alle generne ved at være nabo til vindmøller. Med kun cirka 500 meter afstand valgte familien at flytte, men risikerer nu atter at blive mølleoffer. Denne gang blot fra mastodontmøller af en hel anden kaliber.

Synes byrådet det er udvikling eller afvikling af livet på landet?