Elever bygger hus på blot én uge

BYG . Skolepraktikelever fra EUC Syd og elever fra Rinkenæs Efterskole bygger i fællesskab et nyt hus på én uge. Huset er baseret på bæredygtige principper

Aabenraa : I løbet af blot én uge går elever fra Innovation- og håndværkslinjen på Rinkenæs Efterskole og skolepraktikelever fra EUC Syd sammen om at bygge et hus med bæredygtige materialer. Det sker i denne uge på EUC Syd i Aabenraa.

Baggrunden er såmænd alvorlig nok: håndværkere bliver efterspurgt i fremtiden og samfundet kommer til at mangle minimum 30.000 af dem i 2020, viser tal fra arbejderbevægelsens erhvervsråd.

Derfor er der brug for, at erhvervsskolerne sætter fokus på de håndværksmæssige kompetencer og viser potentielle elever, at det er fedt at kunne noget med sine hænder.

Interessen for håndværksfaget skal komme allerede i folkeskolen. Den interesse har EUC Syd og Rinkenæs Efterskole besluttet at slå et slag for.

- Vores samfund står over for en rigtig stor opgave, hvis vi skal nå at uddanne alle de kvalificerede håndværkere, der er efterspurgte i fremtiden. Derfor er vi meget optaget af, at vores elever skal se de forskellige muligheder, der ligger for deres fødder. Deres kompetencer er nemlig efterspurgte i virksomhederne. Samarbejdet på tværs af skoler kan netop øge interessen for faget og være med til at højne niveauet, siger EUC Syds vicedirektør Hans Lehmann.

- Der er fremtid i idéen om, at vi kan øge interessen for erhvervsuddannelserne ved at samarbejde med efterskolerne. Efterskoleeleverne får et indblik i håndværkeruddannelserne på EUC Syd og skolepraktikeleverne kan fortælle om, hvordan det er at uddanne sig til håndværker. Det bliver en spændende uge til glæde for alle, siger skolepraktik-instruktør Anders Gormsen, EUC Syd.