Nicolaisen på Gravene har fået en ny modeboss

Ejerskifte: David Blicher Nielsen er blevet medejer af Nicolaisen efter tre år bag disken.

Butiksliv: Et kendt ansigt fra byens forretningsliv er blevet medejer af en af byens stolte brands, nemlig herretøjsbutikken Nicolaisen på Gravene.

David Blicher Nielsen er udlært ved Mr. Haderslev i Storegade under de daværende ejere Michael Benkjær og Carsten Storm, der efter en ny virksomhedskonstruktion og endnu et kædeskifte til Tøjeksperten nu har afhændet butikken til nye ejere.

Ude af Tøjeksperten er også forretningsmanden Günther Kohls, der driver Nicolaisen videre sammen med David Blicher Nielsen, som har stået i butikken i tre år.

David har fundet sin rette hylde som tøjmand, og han har længe haft en drøm om at få foden under egen disk.

– Jeg har bare en stor passion for tøj. At få muligheden for at blive medejer af en butik, der er et brand i sig selv, var en chance,jeg ikke kunne sig nej til, fortæller David Blicher Nielsen.

For nogle år siden fik Nicolaisen også et konfektionsrum. Kunderne kommer fra et stort opland, sågar fra København for at få den særlige betjening hos Nicolaisen, der har klædt mænd på til hverdag og fest siden 1905. Noget af en bedrift i dag, hvor mange butikker er blevet en del af en kæde.

– Vi kender vores kunders behov og kan selv bestemme udvalget, konstaterer David. Som noget nyt har Nicolaisen nu også et mindre udvalg til grandvoksne mænd i størrelsen XXXXL.

David oplever, at folk er blevet bevidste om, at det er vigtigt at støtte det lokale forretningsliv.

-Her gør vi en dyd ud af, at kunderne er i centrum. Vi ekspederer ikke - vi servicerer, siger David Blicher Nielsen.