25 års jubilar i Ansgar byder på hjemmebag

Navnenyt: Tidligere kredsmissionær og nuværende leder af Region-syd i Indre Mission, Bjarne Taulborg , har 25 års jubilæum fredag den 1. maj.

Dette fejres ved en reception i Missionshuset Ansgar på Højgade 1 i Haderslev, søndag den 3. maj fra kl. 14 til 17.

Tæt på 200 gæster har meldt deres ankomst, og Bjarne Taulborg vil selv bage kager og brød

til søndagen store kaffebord.

Oprindeligt er han uddannet bager, men de skiftende arbejdstider gav vrøvl med helbredet, og han tog en tænkepause under et ophold på Børkop Højskole i slutningen af 80'erne. Her blev han af mange opfordret til at gå ind i en tjeneste som missionær.

Han kan se tilbage på 23 år som missionær med ansættelser først i Køge, siden Herning, Åbybro og senest i Haderslev, hvor han bor i dag.

Fra nytår 2014 blev han leder af Region-syd i Indre Mission og har sin daglige arbejdsplads på regionshovedkontoret på Haderslevvej i Kolding. Privat bor han i missionærboligen i Haderslev med familien, der tæller hustruen Conni og tre voksne børn.

Bjarne Taulborg har i aldrig været ked af udfordringer. Blandt andet har han gennem en lang årrække siden sin tid som missionær i Nordjylland været med til at arrangere Oslo Gospel Choirs juleturné i Danmark - en turné, der også har bragt koret til Haderslev Idrætscenter.