Vandværk nedlægger sig selv

HAVNBJERG: Andelshaverne i Havnbjerg vandforsyningsselskab har besluttet at nedlægge selskabet og overdrage vandforsyningspligten til Sønderborg Forsyning.

Årsagen til at Havnbjerg Vandforsyningsselskab har taget den tunge beslutning at nedlægge sig selv, er de stigende krav fra ministerier og kommune til drift og hygiejne, som øger de faste driftsomkostninger. Da væsentlige dele af vandværket var udtjente, mente bestyrelsen at tiden var kommet til at overveje om det var formålstjenligt at fortsætte driften.

I tilbuddet fra Sønderborg Forsyning indgår en del goder for forbrugerne, som automatisk aflæsning af vandmålerne, udskiftning af udtjente hovedledninger og ikke mindst lavere vandpriser.

Havnbjerg Vandforsyningsselskab blev grundlagt i 1911 med navnet ”Vandforsynings-Selskabet for Hagenbjerg og Omegn. e. G. m. u. H. zu Hagenberg”. Pumpen var drevet af en vindmotor og der var cirka 45 andelshavere. I dag ejes vandværket af 145 andelshavere. Der er 198 forbrugssteder der aftager omkring 25.000 kubikmeter om året.