Der bliver Muse-stille på Kastanie Allé
Lukker: Marianne Christina Schou lukker tøjbutikken Muse på Kastanie Allé 29. marts. Hun har haft syv dejlige år, men skal være mor og vil prøve noget andet.
Sønderborg: Om lidt bliver der stille på Kastanie Allé i Sønderborg. Muse-stille. For Marianne Christina Schou har besluttet at lukke tøjbutikken Muse efter syv år som selvstændig.
Hun har været rigtig glad for syv års gode oplevelser med trofaste kunder, men der er flere ting, der taler for en lukning.
Skal graves op
Den alt overskyggende er, at Kastanie Allé igen skal graves op. Det blev den også i 2013, da Borgen blev bygget, og det kunne Muse mærke på omsætningen.
- Jeg har brug for, at kunder har let adgang til butikken, og jeg kan ikke rigtigt klare en ny tur med opgravning.
Føder i april
Den anden grund er, at den 31-årige butiksindehaver skal være mor i april - for første gang.
- Hvis du ikke var gravid, ville du så være fortsat?
- Nej, det er rigtigt for mig at lukke nu.
Det sidste søm i Muse's ligkiste er internethandel. Det kræver kapital og tid at starte webhandel op - og Marianne Christina Schou synes ikke, at hun vil investere det nødvendige.
Savner kolleger
- Der er jo også en sidste ting, og det er, at jeg savner at have kolleger, som jeg kan dele ting med. Jeg har stået her alene i syv år, og når jeg endelig har været væk, har min mor hjulpet eller jeg har brugt en vikar.
- I de fleste år har jeg bare haft en uges sommerferie og så nogle enkelte fridage i løbet af året, men i 2015 flottede jeg med to uger om sommeren. Det bliver altså rigtigt rart at få fast ansættelse og rigtigt holde ferie, siger Marianne Christina Schou.
Glad for at få det prøvet
Hun er udlært designteknolog og arbejdede tidligere i nogle måneder for Kompagniet af 1991 og Soya Concept i Sønderborg. Den længste ansættelse havde hun hos Solo, hvor ideen egen tøjbutik blev født. Et halvt år før hun åbnede på Kastanie Allé var hun ansat på Brøggeriet.
- Jeg er glad for, at jeg fik prøvet det her. Havde jeg ikke åbnet Muse, ville jeg nok have ærgret mig, når jeg bliver gammel. Men nu skal jeg noget andet - først og fremmest skal jeg være moder, og det glæder jeg mig meget til.
- Hvad skal der så ske efter din barsel?
- Jeg ved det ikke, men det behøver ikke være noget med tøj. Det kunne måske være noget i et større firma, noget med kundekontakt og salg, siger Marianne Christina Schou.
- Du glæder dig, og forlader butikken uden en tåre i øjenkrogen.
- Korrekt.

