Flere navne på programmet på Nord-Als
Festival: Magtens Korridorer og Lloyd Jones er nye navne på Nord-Als Musikfestival 2016.
ALS: Fredag 10. og lørdag 11. juni er der Nord-Als Musikfestival.
Indtil videre byder programmet på navne som Kim Larsen, Suspekt, Stine Bramsen, Johnny Madsen, Joey Moe og Djämes Braun, og senest er der kommet to nye navne på. Det er Magtens Korridorer, tyske Italo Brothers, blueslegenden Lloyd Jones og de østjyske Hverdagens Helte.
Fra blues til dance
Magtens Korridorer med videnskabsmanden Johan Olsen i spidsen begynder angiveligt på arbejdet med endnu et album i år, og derfor er koncertaktiviteten trappet ned til kun at omfatte sommerfestivalerne inklusiv altså Nord-Als Musikfestival.
Italo Brothers spiller dance-musik, der kan lokke de fleste på dansegulvet, mens den amerikanske bluesmusiker Lloyd Jones tager danske Shaky Ground med på scenen på Als.
Shaky Ground er Jones' faste danske med-musikere, og de er meget rutinerede inden for roots- og blues-genrene herhjemme.
Hverdagens Heltes tre musikere udgør tilsammen et såkaldt beat-arkester, som leverer dansksproget folk-pop. I år er de således ude med debuten "Der sker noget om lidt".
Billetter til årets Nord-Als Musikfestival kan købes på hjemmesiden musikfestival.dk samt i Arbejdernes Landsbank, Nordals.
