Regionsklinikken har problemer med bemandingen

Lægedækning: Siden nytår har lægedækningen i Ølgod bestået af skiftende læger hos Regionsklinikken i Ølgod Lægehus.

Ølgod: Flere hundred borgere i Ølgod og omegn mistede deres praktiserende læge ved årsskiftet. Hele tre læger i området valgte nemlig at trække pensionskortet og overlod dermed ydernumrene til den ansvarlige for lægedækning, Region Syddanmark.

Ydernummeret for Tistrup lægepraksis er nedlagt, mens de to ydernumre, der blev ledige efter Per Aas Larsen og Henning Steen Sørensen pensionering, sættes i løbet af foråret til salg.

Region Syddanmark erkender, at løsningen med regionsklinikken ikke er uden problemer, men dog alligevel det bedste alternativ, selvom en del borgere har følt en klart forringelse.

– Ja det er ikke nogen nem situation . Vi mistede jo lige pludselig tre læger ud af fem , så det så sort ud, siger Frank Ingemann Jensen, der er afdelingschef i praksisafdelingen i Region Syddanmark.

Han forklarer, at den midlertidige løsning med regionsklink drevet af Nordic Medicare ikke har været problemløs.

– Det kan desværre ikke blive helt det samme, som en fast læge, og de (Nordic Medicare, red.) har haft problemer med at have nok bemanding på. Vi vil nu sætte alle sejl til for få nogle unge læger til området, lyder det optimistisk fra Frank Ingemann Jensen, der fremsender en plan for regionsklinikken, så snart den er udarbejdet.