Uge 21
Ugens bolighandler: Store
handler i Køge og omegn
Af sn.dk
sndk@sn.dk
Køge Kommune: I denne uge
er der i Køge Kommune blevet handlet en række forskellige boliger fra historiske
ejendomme med stor grund
til kompakte lejligheder tæt
på bylivet. Priser og boligtyper spænder vidt, hvilket afspejler den alsidige boligmasse i området.
Blandt de største handler
finder vi et hus på Kratvej i
Lille Skensved, der er solgt
for 9.400.000 kr. Huset, som
har seks værelser og 246 kvadratmeter beboelse, stammer
helt tilbage fra 1827 og er beliggende på en over 7.000
kvadratmeter stor grund. En
anden større handel er sket
på Pedersvej i Køge, hvor et
hus fra 1934 på 130 kvadratmeter er handlet for 7.750.000
kr., hvilket giver en vægtet
kvadratmeterpris på 48.437
kr. Begge handler afspejler en
efterspørgsel på store og
klassiske ejendomme i kommunen.
Stigende priser i centrum
og ved vandet
Også ejerlejligheder i Køge by
har vakt interesse. På Strandpromenaden blev en lejlighed
med et boligareal på 113 kvadratmeter
handlet
til
5.665.000 kr., hvilket resulterer i en kvadratmeterpris på
over 50.000 kr. Endnu højere blev kvadratmeterprisen
på Ved Engen, hvor 99 kvadratmeter blev solgt for
5.575.000 kr. Til sammenligning blev en mindre lejlighed
på 53 kvadratmeter på
Strandpromenaden handlet
for 2.505.000 kr.
En lejlighed på Nørre
Boulevard skiftede ejer for
2.050.000 kr. for blot 54 kvadratmeter, mens en lejlighed
på Skovbrynet i Herfølge
blev solgt til 1.775.000 kr. for
84 kvadratmeter. I Ejby blev
endnu en lejlighed omsat for
1.925.000 kr. med et areal på
83 kvadratmeter. Priserne på
de mindre lejligheder ligger
dermed næsten på niveau
med nogle af områdets større huse, hvad angår kvadratmeterprisen.
Både moderne og ældre
huse
Blandt de solgte parcelhuse
var der også god aktivitet. Et
hus på Elmevænget i Køge
blev handlet for 5.780.000 kr.
for 120 kvadratmeter. På
Brombærvej i Køge kostede
158 kvadratmeter 5.275.000
kr. På Humlebækvej er et
større hus fra 1972 med hele
otte værelser blevet solgt for
4.595.000 kr.
Ydermere bød ugen også
på handler i de mindre byer
omkring Køge. I Ejby blev et
hus på Impalavej handlet for
2.625.000 kr. for 150 kva-
Sjællandske Nyheder samler ugens bolighandler i dit
område. Foto: SJM
dratmeter, mens et ældre,
ombygget hus i Nr. Dalby
blev solgt for 2.350.000 kr.
for 159 kvadratmeter. På Trekanten i Køge blev et 97 kvadratmeter stort hus fra 1935
handlet til 2.850.000 kr.
I Lille Skensved blev endnu en ejendom handlet. Huset på Ølbyvej gik for
4.800.000 kr. 121 kvadratmeter med en meget stor
grund på over 22.000 kvadratmeter, hvilket gør netop
denne handel særligt bemærkelsesværdig i ugens statistik.
VILLA på Kratvej 3, Lille
Skensved, salgspris:
9.400.000 kr., 246m2,
vægtet kvadratmeterpris:
21.218 kr/m2, overtagelse: 2026-09-01
VILLA på Elmevænget 7,
Køge, salgspris:
5.780.000 kr., 120m2,
vægtet kvadratmeterpris:
38.026 kr/m2, overtagelse: 2026-06-01
EJERLEJLIGHED på
Skovbrynet 2, 1. th., Herfølge, salgspris: 1.775.000
kr., 84m2, vægtet kvadratmeterpris: 21.130 kr/
m2, overtagelse: 202606-01
EJERLEJLIGHED på Ejbyvej 63B, st. tv., Ejby,
salgspris: 1.925.000 kr.,
83m2, vægtet kvadratmeterpris: 23.192 kr/m2,
overtagelse: 2026-06-01
VILLA på Brombærvej
12, Køge, salgspris:
5.275.000 kr., 158m2,
vægtet kvadratmeterpris:
32.968 kr/m2, overtagelse: 2026-05-15
EJERLEJLIGHED på
Strandpromenaden 55, 2.
tv., Køge, salgspris:
5.665.000 kr., 113m2,
vægtet kvadratmeterpris:
50.132 kr/m2, overtagelse: 2026-07-01
EJERLEJLIGHED på
Ved Engen 2B, 1. th., Køge, salgspris: 5.575.000
kr., 99m2, vægtet kvadratmeterpris: 56.313 kr/
m2, overtagelse: 202606-03
VILLA på Trekanten 1,
Køge, salgspris:
2.850.000 kr., 97m2, vægtet kvadratmeterpris:
22.619 kr/m2, overtagelse: 2026-08-01
VILLA på Dalbyvej 32,
Nr Dalby, salgspris:
2.350.000 kr., 159m2,
vægtet kvadratmeterpris:
14.596 kr/m2, overtagelse: 2026-06-01
VILLA på Humlebækvej
2, Køge, salgspris:
4.595.000 kr., 215m2,
vægtet kvadratmeterpris:
20.422 kr/m2, overtagelse: 2026-09-01
VILLA på Pedersvej 62,
Køge, salgspris:
7.750.000 kr., 130m2,
vægtet kvadratmeterpris:
48.437 kr/m2, overtagelse: 2026-06-15
VILLA på Impalavej 13,
Ejby, salgspris: 2.625.000
kr., 150m2, vægtet kvadratmeterpris: 17.500 kr/
m2, overtagelse: 202605-15
EJERLEJLIGHED på
Strandpromenaden 10,
st. th., Køge, salgspris:
2.505.000 kr., 53m2, vægtet kvadratmeterpris:
47.264 kr/m2, overtagelse: 2026-05-15
EJERLEJLIGHED på
Nørre Boulevard 124, 1.
th., Køge, salgspris:
2.050.000 kr., 54m2, vægtet kvadratmeterpris:
37.962 kr/m2, overtagelse: 2026-06-01
VILLA på Ølbyvej 182,
Lille Skensved, salgspris:
4.800.000 kr., 121m2,
vægtet kvadratmeterpris:
35.555 kr/m2, overtagelse: 2026-04-15
Den vægtede kvadratmeterpris tager foruden det beboede areal også hensyn til
udnyttede kælder- og loftsarealer samt øvrige bygninger
på grunden.
Denne tekst er AI-genereret,
men kvalitetssikret af journalister - med baggrund i oplysninger fra den digitale tingbog
og Bygnings- og Boligregistret
(BBR)
I Maj 2026 I
19
Børn og dagplejere udforsker naturens hemmeligheder Køb komposterbar pynt til kirkegården Akrobatik og præcision fylder luftrummet Side 2 Side 4 Side 14 Ugeavisen Uge 21 Maj 2026 Foto: Jonas Guldhammer Drømmen om musikken har fået vinger Byder ind til fejring af de første tre år Side 6 S
2 I Uge 21 I Maj 2026 Børn og dagplejere udforsker naturens hemmeligheder Køge: Onsdag 13. maj fejrede dagplejerne i Vemmedrup/ Lellinge nærvær og fællesskab sammen med børn, forældre og lokale aktører i Skovtrop spejderhytte i Bjæverskov. Dagen markerede Dagplejens Dag, og temaet var naturens små
Uge 21 I Maj 2026 I 3
4 I Uge 21 I Maj 2026 Køb komposterbar pynt til kirkegården Af Martin Sander Rasmussen martin.s.rasmussen@sn.dk Køge Kommune: Kirkerne i Køge Kommune indfører nu i samarbejde med lokale blomsterhandlere en mærkningsordning, som gør det muligt for pårørende at vælge et komposterbart produkt, når d
Uge 21 I Maj 2026 I 5
6 I Uge 21 I Maj 2026 Opera under åben himmel Køge: Hver sommer tager Den Kongelige Opera på turné rundt i sommerlandet og inviterer til gratis operakoncerter med en række dygtige operasangere. Turneen finder sted i maj og august. I maj kan stemmerne opleves i Lunden i Silkeborg, Byparken i Vejle,