Sport holder elever friske

Sport. Idrætseleverne på Humlehøjskolen starter dagen med at dyrke motion. Det hjælper med at holde dem friske og veloplagte.

Sønderborg: Fra klokken 8 om morgenen starter Freja Davidsen på skolemåtten, bogstaveligt talt.

Håndboldlinjen lægger ud med at køre en masse skadesforbyggende øvelser på måtter. Dette foregår med støtte fra træneren Daniel Eggert. Derefter står den på bl.a. andet forsvar- og angrebsøvelser.

På fodboldbanen er der fuld gang i den tekniske og individuelle træning. 14-årige Tobias Lorenzen føler, at den træning de får om morgenen har været med til, at hjælpe med at forbedre ham både fodboldmæssigt og på skolebænken.

Tobias spiller til dagligt for fodboldklubben FC Sønderborg.

I fuld gang

Også basislinjen er i fuld gang. I øjeblikket er de i gang med at volleyball-kursus.

Josefine Kobberø på 14-år valgte basislinjen fordi hun synes, det lød spændende.

- Det er rart med varierede sportsgrene og netop derfor valgte jeg basislinjen.

I sin fritid dyrker Josefine gymnastik.

De mange forskellige sportsgrene på basislinjen har været med til, at udvide hendes sportshorisont.

Basislinjen har i løbet af skoleåret været i gang med både tennis, volley og fitness.

Alle 3 elever fortæller, at de føler sig mere klar til skole efter sport, bad og morgenmad.

-Det hjælper mig helt klart med at blive mere frisk efter en løbetur, et bad og noget morgenmad, siger Freja.

Morgenmadsbordet består af frisk frugt, forskellige morgenmadsprodukter, boller og en masse andet lækkert.