Danmarks 12 første lyddesignere
Ny: De 12 første lyddesignere er dimitteret fra uddannelsen Medie- og sonokommunikation ved UC Syddanmark i Haderslev.
Uddannelse: Et lille skridt for menneskeheden, men et stort skridt for både jer og for os,” lød det fra Jakob Weigand Goetz, uddannelsesleder.
De 12 lyddesignere er de første til at gennemføre professionsbacheloren Medie- og sonokommunikation, der i september 2010 startede op på skolen Sonic College ved UC Syddanmark i Haderslev. Og det var en tydelig stolt uddannelsesleder, der ønskede dimittenderne tillykke med deres nye titel.
”Jeg er stolt over jer, og dét I gør. Det er, når I udvikler nye idéer og produkter og dermed flytter hegnspælene for, hvordan vi kommunikerer med hinanden, at jeg tænker, at mit job er det hele værd,” sagde Jakob Weigand Goetz.
Undervejs i dimissionsfesten blev der både opført værker af partiturkomponister, gnedet på balloner, spillet jazz på højt niveau og vist film lavet af studerende. På den måde mindede dimissionsfesten ikke om en traditionel én af slagsen, ligesom de jobs, som de 12 lyddesignere skal ud at søge, heller ikke er helt traditionelle.
