Trapholt fejrer Brasilien

Kolding: I sidste uge åbnede Trapholt den store forårsudstilling »Antibodies« med designmøbler af de verdensberømte Campana-brødre fra Brasilien.

Både torsdag og lørdag i denne uge er der mulighed for at få endnu mere smag på det moderne Brasilien, som Trapholt viser i tre sale.

Torsdag aften inviterer museet til en musikalsk oplevelse med den dæmpede jazzede brasilianske Bossa-lyd. En tilbagelænet aften hvor bandet Thomas Clausen Brazilian Quartet med sangerinden Vini Iuel underholder.

Inden koncerten introducerer museumsdirektør Karen Grøn brasiliansk design i den aktuelle udstilling med Campana brødrene og Café Trapholt serverer brasilianskinspireret buffet. Aftenen er arrangeret i samarbejde med Jazz6000.

Foredrag om Brasilien

Lørdag formiddag holdes tre interessante foredrag om Brasilien, som er meget andet end Samba og fodbold.

Foredragene vil introducere en række af de centrale begreber til at forstå landet. Lektor ved Brasiliansk på Aarhus Universitet (AU) Vinicius De Carvalho fortæller om kulturel kannibalisme.

Bagefter kommer Anne Line Dalsgaard, lektor ved Antrolpologi på AU, og foredrager om det Havaianas sandalen – et af verdens mest enkle designikoner.

Efter brunch vil museumsdirektør Karen Grøn give en introduktion til moderne brasilianske kunst og design – og ikke mindst arkitektur.

»Campana brødrenes arbejde handler om det komplekse sammenstød mellem det moderne Brasilien og oprindelige elementer af den indianske kultur i landet og urskoven. De henter inspiration i alt omkring sig – fra kontrasterne mellem storbyens rige befolkning til slummen; over den modernistiske drøm om en formel klarhed til middelklassens overdekorerede kitsch objekter,« siger hun.