Større syddanske byer taber terræn

Vækst: Sønderborg og Haderslev har lavere befolkningstilvækst end andre byer af samme størrelse.

SØNDERBORG: De større byer tager sig stadig af befolkningstilvæksten, men der er dog store forskelle på tilvæksten fra storby til storby.

De store byer i Syddanmark har svært ved at følge med byer af tilsvarende størrelse i andre dele af landet.

Således hører Sønderborg og Haderslev til i den lave ende blandt byer med 20.000-40.000 indbyggere. Mens Sønderborg har haft en vækst i årene 2006-2014 på 0,2 procent og Haderslev på 2,1 procent topper Ølstykke-Stenløse med 11 og Ringsted med 12 procent.

Regionsrådet har læst befolkningsstatistikkerne og har fokus på, hvordan udviklingen i Syddanmark generelt og syddanske byer specifikt kan løftes. Det er således et af temaerne, når regionens udvalg for regional udvikling i løbet af efteråret besøger regionens 22 kommuner.

– Man kan sige, at de større byer er rygraden både i regionen og i de kommuner, byerne ligger i. Så her er en udfordring, vi kan gøre noget ved sammen med kommunerne, siger formand for udvalget for regional udvikling i Syddanmark, Stephanie Lose, i en pressemeddelelse.

Regional strategi

bja

Samtidig med, at regionspolitikerne holder møder med kommunerne, har Syddansk Vækstforum temamøder om regionens erhvervsmæssige udfordringer. Hele processen skal munde ud i regional strategi for vækst og udvikling i Region Syddanmark indenfor blandt andet infrastruktur, erhvervsudvikling, udvikling i byerne samt landdistrikter og yderområder.