Kære læser
Kære læser
Udgivelsen kan ikke vises i denne browser
Læs den i vores app:
Det skyldes muligvis:
Brug af JavaScript er deaktiveret i denne browser. JavaScript er nødvendigt for at vise sidens indhold.
42 I Uge 18 I April 2026 Stigende aktivitet på boligmarkedet: Store og små handler i Køge Kommune Af sn.dk sndk@sn.dk 51.270 kr. Overtagelsen finder sted 1. maj. Køge Kommune: Ugens bolighandler i Køge Kommune vidner om et marked med stor variation i både type, pris og størrelse. Fra eksklusive liebhaverhuse til mindre lejligheder og klassiske parcelhuse denne uge har budt på handler i flere prisklasser og områder. Parcelhuse og familieboliger til forskellige priser På Vemmedrupvej 59 er der handlet et parcelhus på 155 kvadratmeter, hvor salgsprisen lyder på 3.528.000 kr. Dette giver en kvadratmeterpris på 22.471 kr., og overtagelsen sker 1. maj. Boligen fra 1974 har seks værelser og to toiletter. I Slimminge har et nyere parcelhus fra 2009 på Gammel Slimmingevej 8C skiftet ejer for 3.235.000 kr. Boligens areal udgør 160 kvadratmeter, svarende til en kvadratmeterpris på 20.605 kr., med overtagelse 1. maj. På Skovbovej 40 i Bjæverskov er et større hus fra 1972 blevet solgt for 3.433.500 kr. Huset rummer seks værelser fordelt over 169 kvadratmeter, hvilket giver en kvadratmeterpris på 18.865 kr. Handlens overdragelse sker 1. september. I Bjæverskov fortsætter aktiviteten, hvor huset på Læskovvej 255 er handlet for Kystnære adresser med høje salgspriser Blandt de mest opsigtsvækkende handler finder vi villaen på Østre Sandmarksvej 5. Her er et hus på 122 kvadratmeter blevet solgt for 7.400.000 kr. Prisen svarer til en vægtet kvadratmeterpris på 57.364 kr. Villaen, der har fået nye ejere 1. maj, er opført i 1917 og rummer fem værelser. Grundstykket måler 565 kvadratmeter. En ejerlejlighed på Søndre Badevej 4A i Køge har ligeledes fundet nye ejere. Den 122 kvadratmeter store lejlighed har opnået en salgspris på 6.255.000 kr., hvilket udgør en kvadratmeterpris på 2.350.000 kr. Huset fra 1972 har et areal på 98 kvadratmeter og en kvadratmeterpris på 23.500 kr. Overtagelsen er aftalt til 1. maj. Et mindre, nyere rækkehus på Brudelysvej 69 i Køge har fundet en ny ejer for 3.695.000 kr. Med et areal på 77 kvadratmeter udgør kvadratmeterprisen 47.987 kr. Huset består af tre værelser og ét toilet. Ejerskiftet finder sted 15. maj. Et klassisk familiehus på Nyvej 15 er blevet handlet for 4.256.000 kr. Det 131 kvadratmeter store hus fra 1949, moderniseret i 1972, giver en kvadratmeterpris på 29.351 kr., og overtagelsen er 1. juli måned. Lejligheder og mindre huse i fokus Blandt mindre handler er en lejlighed på Aldersro 1A i Herfølge solgt for 1.600.000 kr. Lejligheden, som måler 78 kvadratmeter, overdrages 15. april. Med en vægtet kvadratmeterpris på 20.512 kr. skiller handlen sig ud i sin priskategori. Endelig er et mindre hus på Birkevej 19 i Borup solgt for 1.650.000 kr. Huset, der har et beboelsesareal på 68 kvadratmeter og er opført i 1965, har opnået en kvadratmeterpris på 17.368 kr. Nøglerne overdrages 1. juni. VILLA på Østre Sandmarksvej 5, Køge, salgspris: 7.400.000 kr., 122m2, vægtet kvadratmeterpris: 57.364 kr/m2, overtagelse: 01.05.2026 EJERLEJLIGHED på Søndre Badevej 4A, 2. sal th., Køge, salgspris: 6.255.000 kr., 122m2, vægtet kvadratmeterpris: 51.270 kr/m2, overtagelse: 01.05.2026 VILLA på Vemmedrupvej 59, Vemmedrup, salgspris: 3.528.000 kr., 155m2, vægtet kvadratmeterpris: 22.471 kr/m2, overtagelse: 01.05.2026 VILLA på Gammel Slimmingevej 8C, Slimminge, salgspris: 3.235.000 kr., 160m2, vægtet kvadratmeterpris: 20.605 kr/m2, overtagelse: 01.05.2026 VILLA på Skovbovej 40, Bjæverskov, salgspris: Sjællandske Nyheder samler ugens bolighandler i dit område. Foto: SJM 3.433.500 kr., 169m2, vægtet kvadratmeterpris: 18.865 kr/m2, overtagelse: 01.09.2026 VILLA på Læskovvej 255, Bjæverskov, salgspris: 2.350.000 kr., 98m2, vægtet kvadratmeterpris: 23.500 kr/m2, overtagelse: 01.05.2026 RÆKKEHUS på Brudelysvej 69, Køge, salgspris: 3.695.000 kr., 77m2, vægtet kvadratmeterpris: 47.987 kr/m2, overtagelse: 15.05.2026 VILLA på Nyvej 15, Køge, salgspris: 4.256.000 kr., 131m2, vægtet kvadratmeterpris: 29.351 kr/m2, overtagelse: 01.07.2026 EJERLEJLIGHED på Aldersro 1A, 1. sal th., Her- følge, salgspris: 1.600.000 kr., 78m2, vægtet kvadratmeterpris: 20.512 kr/m2, overtagelse: 15.04.2026 VILLA på Birkevej 19, Borup, salgspris: 1.650.000 kr., 68m2, vægtet kvadratmeterpris: 17.368 kr/m2, overtagelse: 01.06.2026 Den vægtede kvadratmeterpris tager foruden det beboede areal også hensyn til udnyttede kælder- og loftsarealer samt øvrige bygninger på grunden. Denne tekst er AI-genereret, men kvalitetssikret af journalister - med baggrund i oplysninger fra den digitale tingbog og Bygnings- og Boligregistret (BBR)
Ny strategi skal sikre bedre vandhåndtering Rektor om parkeringspres: Lovændring tippede læsset Nyt outlet får kasseapparatet til at ringe Side 37 Side 38 Side 40 Ugeavisen Uge 18 April 2026 Foto: Torben Thorsø Køge Børneasyl vendte hjem Køge: Den gamle bygning er blevet shinet op og kom p
2 I Uge 18 I April 2026 Den allersidste dans i BB Dans Køge: Det årlige afdansningsbal er en mangeårig tradition i BB Dans - lørdag blev ballet holdt for sidste gang, inden danseskolen bliver til en forening. Af Martin Sander Rasmussen martin.s.rasmussen@sn.dk BB Dans inviterede lørdag gæsterne i
Uge 18 I April 2026 I 3
4 I Uge 18 I April 2026
Uge 18 I April 2026 I 5 Nye ejer sender forretning på hjul efter 46 år Køge: Miga Gardiner lukker den fysiske forretning, når Tomas Michelsen overtager styringen fra juni, men gardinbussen kører videre. Af Martin Sander Rasmussen martin.s.rasmussen@sn.dk Miga Gardiner har i mange år været en del
6 I Uge 18 I April 2026 Børnene fra Køge Børneasyl hjalp til, da huset skulle køres ned i byen. Foto: Torben Thorsø Børneasylet kom på plads med hjælp fra nutidens beboere Køge: Nu er et velkendt hus igen kommet på sin faste plads i minibyen. Af Torben Thorsø torben.thorsoe@sn.dk - Er det virkel